مرکز آموزش پزشکی عمومی در بیمارستان هاشمی نژاد ایجاد می شود

آخرین به روز رسانی دوشنبه, 21 خرداد 1397 06:05
بازدید: 143

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد: گفت:تلاش داریم تا مهر آینده از فضای موجود در بیمارستان هاشمی نژاد به عنوان یک بیمارستان جنرال و عمومی با درمانگاه های سطح یک برای آموزش سرپایی دانشجویان پزشکی استفاده کنیم.

دکتر محمد اعتضاد رضوی در گفت‌وگو با وب دا؛ در خصوص برنامه های در دست اقدام این معاونت در سال جاری، گفت: به دنبال این هستیم که آموزش دانشجویان پزشکی را از آموزش دستیاران و فلوشیپ ها یعنی آموزش کارشناسی و دکترای عمومی و تحصیلات تکمیلی تا حدی جدا سازی کنیم؛ زیرا این مهم به ارتقای آموزش دوره پزشکی عمومی کمک می کند.

وی خاطر نشان کرد: این جداسازی با توجه به حجم بیماران و جلوگیری  تداخل کاری که دانشجویان پزشکی کارآموز و کارورز در محیط آموزشی با دستیار و فلوشیپ دارند و بر اساس اهداف و فیلد آموزشی متفاوت، صورت می گیرد.

بهینه سازی آموزش پزشکی عمومی در دانشگاه مشهد در دست اقدام است

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، خاطر نشان کرد: بنابراین طبق آن چه که از سوی وزارت بهداشت ابلاغ و دبیر خانه آموزش پزشکی عمومی به دنبال آن است، دانشگاه مشهد به عنوان یکی از سه مرکز پایلوت جهت بهینه سازی آموزش پزشکی عمومی به دنبال انجام این مهم است.

دکتر اعتضاد رضوی تصریح کرد: بر این اساس فعالیت های خوبی را دانشکده پزشکی انجام داده است و حوزه معاونت آموزشی نیز به دنبال این است فضای لازم را جهت آموزش پزشکی عمومی در بیمارستان هاشمی نژاد ایجاد کند.

وی ابراز داشت: تلاش داریم تا مهر آینده از این فضا به عنوان یک بیمارستان جنرال و عمومی با درمانگاه های سطح یک برای آموزش سرپایی دانشجویان پزشکی استفاده کنیم.

 معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، افزود: در فراخوان هیأت علمی نیز تلاش شده اساتیدی جذب شوند؛ که تخصص جنرال رشته های اصلی داخلی، اطفال، زنان و جراحی را دارا باشند و تعیین محل خدمت این اساتید در مرکز هاشمی نژاد باشد که تحت عنوان «مرکز آموزش پزشکی عمومی در بیمارستان هاشمی نژاد» نامگذاری خواهد شد.

 دکتر اعتضاد رضوی ابراز داشت: بیمارستان شهید هاشمی نژاد با زیر پوشش قرار دادن حدود دو میلیون نفر از مردم شهر مشهد از نظر آموزشی و بیمار از جایگاه خوبی برخوردار است. با تاسیس درمانگاه بزرگی که در این بیمارستان که بر اساس استانداردهای آموزشی در حال ساخت است و با بیمارستان جنرالی که در حال ساخت است امیدواریم این مرکز به الگویی جهت آموزش پزشکی عمومی در سطح ملی معرفی شود.

آموزش دانشجویان پزشکی را از آموزش دستیاران و فلوشیپ ها جداسازی می کنیم

دکتر اعتضاد رضوی تاکید کرد: یکی از اهداف حوزه معاونت آموزشی و دانشکده پزشکی در سال جدید نزدیک کردن آموزش پزشکی عمومی به استانداردهای خود بر اساس آموزش طب سرپایی است.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، افزود: بر این اساس باید آموزش دانشجویان پزشکی را در سطح یک و حداکثر دو انجام دهیم؛ که در بازنگری کوریکولوم آموزش پزشکی عمومی این نکته دیده شده است. ضمن این که تلاش در تقویت برخی گروه هایی که به صورت بین بخشی می توانند به آموزش پزشک عمومی در طب سرپایی کمک کنند مانند پزشکی خانواده و پزشکی اجتماعی نیز وجود دارد.

دکتر اعتضاد رضوی به جذب دانشجویان خارجی در بحث بین المللی سازی اشاره و اذعان داشت: این دانشجویان می توانند برای دانشگاه دارای منافع باشند. این منفعت تنها اقتصادی نیست بلکه حفظ استانداردهای آموزشی و داشتن مدیریت بین الملل به صورت مستقل در دانشگاه را به دنبال دارد.

وی ابراز داشت: این پیشنهاد در صورت موافقت هیأت رئیسه به ایجاد مدیر یا معاون بین الملل در دانشگاه ختم خواهد شد؛ تا دانشجویان خارجی به راحتی در این زمینه حمایت شوند و برای این که بتوانیم برخی دوره ها را با زبان انگلیسی برگزار کنیم اساتید خاصی برای این حوزه در نظر گرفته می شوند.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: این دوره ها دارای شکل های متفاوت از جمله دوره های کوتاه مدت حرفه ای بر اساس مقاطعی که وجود دارد می باشد ؛ زیرا دانشگاه مشهد در تمام مقاطع  تا ۳۰ درصد مجوز جذب دانشجوی بین الملل را دارا می باشد.